Kuchenki gazowe powoli odchodzą do lamusa. Zastępowane są modelami indukcyjnymi, których, pomimo całkowicie innej zasady działania, używa się w taki sam sposób. Często jednak by przygotować ulubioną potrawę, potrzebna jest cała sterta innych naczyń i urządzeń służącym choćby do rozdrabniania, mieszania, czy też mielenia. Wszystko to sprawia, że w kuchni robi się bałagan, a my wciąż będziemy potrzebowali czegoś jeszcze do przyrządzenia potrawy. Są jednak inne sposoby od używania kuchenki gazowej lub indukcyjnej. Można tu wymienić choćby grille elektryczne, roboty kuchenne typu Thermomix, czy też frytkownice. Wszystkie trzy stanowią świetny sposób na urozmaicenie kuchennego pichcenia. 

Grill elektryczny do kuchni – do czego służy?

Grill elektryczny to urządzenie, które może swoją budową przypominać opiekacz do kanapek. Jest niezwykle proste w użyciu, a jego główną zaletą jest to, że przygotowane jedzenie jest zdrowe, ponieważ wolne od oleju, na którym smażymy rzeczy na patelni. Grill elektryczny pozwala na przygotowanie dziesiątek różnych potraw, a to wszystko w małym urządzeniu, które bez problemu schowamy do kuchennej szafki. Cała filozofia to obtoczyć wybrane składniki w marynacie, a następnie wrzucić na ruszt. Mogą to być zarówno mięsa, jak i wszelkiego rodzaju warzywa, owoce i sery. 

Grill elektryczny z wymiennymi wkładami

Popularne są także grille elektryczne będące opiekaczami do kanapek z wymiennymi wkładami. Niestety są to urządzenia o niższej mocy, a często także jakości. Dlatego, jeżeli zależy nam na porządnym produkcie, to zdecydowanie lepiej kupić typowy grill elektryczny, który mimo braku wymiennych wkładów pozwoli nam również na opieczenie kanapek.

Wielofunkcyjny robot kuchenny z funkcją gotowania

Roboty kuchenne z funkcją gotowania stają się coraz popularniejsze. Mają bowiem w sobie praktycznie wszystkie kuchenne narzędzia, które możemy sobie tylko wyobrazić. Pozwalają rozdrobnić, zmielić, zmiksować, ugotować, wyrobić ciasto, zmiksować, a także przyrządzić potrawy na parze oraz wiele innych. Dzięki wygodnej obsłudze mamy dostęp do gotowych przepisów, z którymi dosłownie każdy sobie poradzi. Robot kuchenny z funkcją gotowania pozwoli więc w prosty sposób przyrządzić skomplikowane potrawy, które mogą się wydawać niewykonalne do zrobienia na kuchence gazowej lub indukcyjnej nawet z zestawem odpowiednich naczyń. 

Robot kuchenny za kilka tysięcy złotych

Niestety roboty kuchenne z funkcją gotowania to nierzadko wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście mamy w tym wszystkie niezbędne w kuchni funkcjonalności, ale wciąż jest to kwota nieosiągalna dla wielu osób. Za to otrzymujemy możliwość bardzo łatwego wyrabiania ciast, pieczenia własnego chleba oraz wielu innych rzeczy, do których ciężko się zabrać, gdy mamy tylko podstawowe wyposażenie kuchni. 

Frytkownica nie tylko do frytek

Frytkownica to wydawałoby się urządzenie jedynie do przygotowywania frytek. Okazuje się jednak, że jest całkowicie inaczej. Przyrządzimy w niej bowiem wiele innych potraw, takich jak choćby ryby i owoce morza, różnego rodzaju kotleciki czy też pączki i faworki. Oczywiście frytkownica cechuje się przygotowywaniem potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, ale istnieje także odmiana beztłuszczowa. 

Frytkownica bez oleju i tłuszczu

Frytkownica beztłuszczowa to kolejny sposób obok grilla elektrycznego na zdrowe posiłki. W przeciwieństwie do smażenia na patelni przy użyciu kuchenki gazowej lub indukcyjnej tutaj nie uświadczymy oleju lub tłuszczu, a to za sprawą kontaktowi jedzenia z gorącym powietrzem. Dzięki temu wszystko, co przygotujemy w takim urządzeniu, będzie lekkostrawne i zdrowe.