Niektórym osobom wydaje się, że przejście na dietę odchudzającą zawsze musi oznaczać masę wyrzeczeń. W praktyce, znacznie lepszym pomysłem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, która sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się efektu jojo bezpośrednio po zakończeniu diety. Nie każdy też jest w stanie zachować pewną dyscyplinę i samokontrolę, a komponowanie posiłków może być trudne, zwłaszcza, jeśli nie do końca mamy jak znaleźć na to czas. Zrzucenie kilku kilogramów jest jak najbardziej realne do uzyskania poprzez samodzielnie prowadzoną dietę oraz ćwiczenia. Jeśli jednak chcielibyśmy zrzucić kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów- konieczna będzie opieka oraz wsparcie dietetyka, który będzie kontrolował, czy przyjęta dieta odchudzająca nie jest dla naszego organizmu szkodliwa.

Jak schudnąć dietą redukcyjną? Redukcja wynika z prostej matematyki

Nasz organizm chudnie w momencie, kiedy każdego dnia otrzymuje mniejszą ilość kalorii niż ta, która jest mu potrzebna do życia. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne można natomiast oszacować biorąc pod uwagę takie zmienne jak płeć, wiek, wzrost czy prowadzony styl życia. Wiedząc, ile kalorii potrzebujemy każdego dnia- trzeba przyjąć dietę, która będzie nam dostarczała mniejszej ilości kalorii, ale nadal będzie zdrowa i zbilansowana. Aby unikać efektu głodzenia się i spadku nastroju, posiłki powinny być przyjmowane co około 3 godziny i najlepiej, aby były lekkostrawne. Nie musimy od razu rezygnować z dań, które lubimy- powinniśmy jednak zapisywać wszystko, co jemy, aby faktycznie trzymać się ustalonej liczby kalorii. Bardziej kaloryczny posiłek można zbilansować innym, który będzie znacznie mniej kaloryczny. Redukcja to zdecydowanie najskuteczniejsza dieta- jadłospis jednak musi być bogaty w różne produkty odżywcze. Szybko przekonamy się, jak nieopłacalne kalorycznie jest jedzenie słodyczy, słonych przekąsek oraz dań kuchni fast food.

Jak poprawiać swój bilans kaloryczny?

Chcąc pozwolić sobie na więcej lub też chcąc zwiększyć efektywność odchudzania- warto zacząć uprawiać jakąś aktywność fizyczną, która dodatkowo pozwoli nam spalać kalorie w ciągu dnia. Dobra dieta na odchudzanie, przykładowo: https://projektzdrowie.info/diety/dieta-odchudzajaca/ może być więc naprawdę smaczna i nie trzeba sobie wszystkiego odmawiać, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni! Ważne jest też, aby nie przesadzać- odpowiednie tempo zrzucania wagi to około 0,5-1,5 kg na tydzień. Zmiana nawyków żywieniowych na początku może sprawić, że będziemy ciągle czuć się głodni- oznacza to, że musimy poszukać przekąsek, które będą niskokaloryczne, ale jednocześnie sycące. Taka jest na przykład surowa marchewka czy wafle ryżowe. W odchudzaniu nie chodzi o głodowanie- zbyt długa głodówka powoduje bowiem, że organizm zaczyna magazynować tłuszcz, a będąc na diecie raczej zależy nam na czymś zupełnie odwrotnym. Częste, ale lekkostrawne posiłki podkręcają natomiast nasz metabolizm i są jak najbardziej wskazane.