Prowadzenie własnego biznesu np. prowadzenie własnej restauracji, nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużo ciężkiej pracy, poświęcenia i zaangażowania. Musisz zadbać o wszystko: od marketingu, sprzedaży po obsługę klienta. Na szczęście właściciele własnych działalności gospodarczych mogą liczyć na pomoc, chociażby doradców prawnych, którzy pomogą im prowadzić swój biznes w bezpieczny i legalny sposób. W tym artykule omówimy zalety i wady prowadzenia własnego biznesu. Znajdziesz w nim również kilka wskazówek na temat założenia i prowadzenia własnej działalności w prawidłowy sposób.

 

Własna działalność gospodarcza – jak zostać własnym szefem?

Pierwszym wyzwaniem związanym z założeniem własnej działalności może być znalezienie odpowiedniego pomysłu na biznes. Będziesz musiał zastanowić się jaki rodzaj działalności będzie pasował do Twoich umiejętności i wartości, ile kapitału będziesz potrzebować na rozpoczęcie działalności i przede wszystkim czy na rynku jest wystarczające zapotrzebowanie na produkt lub usługę, którą chciałbyś oferować swoim klientom. Założenie własnej działalności wiąże się z dostosowaniem do kwestii takich jak np. przepisy prawne, które zależne są od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.  Założenie własnej działalności gospodarczej można opisać w kilku krokach, które bez problemu zrozumie każdy przyszły przedsiębiorca. Pierwszy krok to wybór formy prawnej Twojej działalności. Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, która będzie idealnym rozwiązaniem jeśli interesuje Cię prowadzenie własnej restauracji. W przypadku gdy zależy Ci na pełnej kontroli w prowadzeniu działalności, wybór jest dość prosty. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma jednak swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – wady i zalety

Jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, która jest własnością jednej osoby i nie ma prawnego rozróżnienia między właścicielem, a firmą. To świetny sposób na rozpoczęcie działalności, który nie wymaga żadnych kosztów początkowych. Zarządzanie jednoosobową działalnością jest również zdecydowanie prostsze niż w przypadku prowadzenia spółki, w której każda decyzja musi być podjęta przez wszystkich członków zarządu. Do głównych zalet zarówno prowadzenia, jak i założenia,  jednoosobowej działalności gospodarczej należy zaliczyć to, że stajesz się własnym szefem. Dostosowane godziny pracy, brak ciągłej kontroli i przede wszystkim całość wynagrodzenia na prywatne konto, jednym słowem istna sielanka! Oczywiście, w praktyce nie jest to jednak takie piękne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy właściciel jednoosobowej działalności musi pamiętać, że nie może on zrzucić swoich obowiązków na kogoś innego bo taka osoba po prostu nie istnieje. Dlatego też, to co dla jednych może wydawać się zaletą, dla innych może stanowić wadę.

Dodatkową zaletą tej formy działalności jest również to, że masz większą szansę na uzyskanie dotacji unijnych oraz różnego rodzaju dofinansowań, choć na ten temat więcej opowie Ci pracownik odpowiedniego urzędu lub prawnik.

Wszelkie informację dotyczące pomocy prawnej znajdziecie na https://www.smr-law.at/pl/.