Założenie, a następnie prowadzenie własnego lokalu gastronomicznego jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. W końcu mogą się wykazać i zacząć się realizować na własnych zasadach. A jednak, obok przykładów wielu sukcesów związanych z taką właśnie działalnością, pojawia się też wiele biznesów nieudanych, nierentownych, które musiały zostać zamknięte niedługo po ich otwarciu. Jak sprawić, aby nasz lokal cieszył się powodzeniem i aby był chętnie odwiedzany przez gości? Z pewnością, trzeba podejść do zadania profesjonalnie.

Lokalizacja ma tutaj ogromne znaczenie

Jeszcze zanim zajmiemy się menu, wystrojem i innymi szczegółami związanymi z potrawami oraz obsługą, zatrzymajmy się na chwilę nad tym, co niejako warunkuje sukces każdej restauracji- jej lokalizacja. Putając o to, na co zwrócić uwagę przy wynajmie lokalu gastronomicznego zawsze otrzymamy taką właśnie odpowiedź- na lokalizację. Po pierwsze dlatego, że powinniśmy sprawdzić, czy na danym obszarze faktycznie będzie zapotrzebowanie na dany typ restauracji. Najkorzystniej byłoby przeprowadzić chociażby wąsko zakrojoną ankietę będącą czymś na kształt badania rynku, aby na przykład zapytać mieszkańców o to, czy bardziej interesuje ich kuchnia domowa czy raczej pizza i kebab. Dobrze, aby charakter lokalu był dopasowany do klienteli- inne lokale wybierają rodziny z dziećmi, a inne są dedykowane dla osób starszych czy studentów. Inna restauracja sprawdzi się więc w centrum miasta, a inna na nowym osiedlu domów jednorodzinnych.

W końcu, restauracje często liczą na gości, którzy przyjdą po prostu na obiad- ot tak, z ulicy. Stąd też częsta strategia lokowania takich restauracji przy szlakach turystycznych i tam, gdzie ruch pieszych jest intensywniejszy. Musimy mieć jednak na względzie, że docelowo wynajem lokalu w centrum czy na często uczęszczanej ulicy najprawdopodobniej będzie znacznie droższy. Trzeba więc oszacować, czy ponoszenie takich kosztów miesięcznych jest opłacalne i czy mamy szansę na to, aby się nam to zwróciło.

Wynajem to dobra opcja na początek

Ze względu na fakt, że podczas otwierania takiego biznesu mamy wiele niewiadomych i nie jesteśmy pewni, czy będziemy w taki sposób mogli zarobić sensowne pieniądze- najlepszym rozwiązaniem jest rozpocząć od wynajmu, a nie od kupna lokalu na własność. W przypadku wynajmu, możemy po prostu zamknąć restauracje i wypowiedzieć umowę lub też poczekać na zakończenie okresu jej trwania. W przypadku zakupu- jedyną opcją jest sprzedaż, na czym możemy niestety mocno stracić.

Decydując się na wynajem zawsze warto dobrze sprawdzić historię danego lokalu, a więc dowiedzieć się, co znajdowało się w nim wcześniej, a jeśli była to jakaś inna restauracja czy lokal gastronomiczny- dobrze byłoby zrobić rozpoznanie odnośnie tego, dlaczego biznes przestał istnieć- był mało rentowny, restauracja została przeniesiona w inne miejsce, a może została zamknięta z przyczyn osobistych. Te informacje mogą nam powiedzieć coś więcej o opłacalności prowadzenia takiego interesu w danym miejscu.

Przeczytaj również: https://www.herbewo.krakow.pl/blog/wynajem-biura-na-co-zwrocic-uwage-7-waznych-kwestii/