W naszym kraju na pewno nie brakuje osób, które wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju serniki, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie sernika królewskiego. Nawet osoby będące na diecie czasem skuszą się na to właśnie ciasto- jest ono zakorzenione w naszej tradycji, a jednocześnie jest to ciasto, które jest naprawdę pyszne! Jeśli więc chcielibyśmy nauczyć się samodzielnie wykonywać dwa lub trzy rodzaje ciast we własnym domu, aby móc piec je na specjalne okazje- przepis na sernik królewski na pewno się nam przyda! Jest to przepis, który będzie odpowiedni do wykonania ciasta o wielkości blachy 20 x 30 cm. Tak naprawdę ciasto to w swojej najbardziej podstawowej wersji składa się z dwóch elementów- kakaowego ciasta kruchego oraz masy serowej.
Przygotowujemy kakaowe ciasto kruche
Być może już mieliśmy okazję takie ciasto robić. Najpierw mieszamy ze sobą wszystkie składniki suche- możemy zrobić to w misce. Wrzucamy więc 2 szklanki przesianej mąki pszennej, odrobinę soli, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, ¾ szklanki cukru oraz 3 łyżki kakao i gotowe. Wszystko razem mieszamy tak, aby powstała delikatna kruszonka. Następnie, już na stolnicy łączymy składniki suche z mokrymi, a więc dodajemy 200 g masła oraz 2 jajka. Ciasto wyrabiamy, dzielimy na dwie części- jedna część będzie spodem sernika, a drugą zetrzemy tarką na warstwę serową, aby stworzyć ładny efekt dekoracyjny. Jedną część wykładamy na blachę, a drugą dajemy do schłodzenia do lodówki.
Przygotowujemy masę serową
Podstawą masy jest oczywiście ser twaróg, którego potrzebujemy 1 kilogram w wersji dobrze zmielonej. Możemy też kupić gotowy, już zmielony ser tym samym oszczędzając sobie pracy. Do sera wrzucamy 200 g miękkiego masła, jeden budyń śmietankowy, 4 jajka, 1 cukier wanilinowy oraz ¾ szklanki cukru. Całość miksujemy na gładką masę. Na koniec- według upodobań- do środka możemy wrzucić garść rodzynek. Tak przygotowaną masę wylewamy na kruchy spód. Następnie wyciągamy z lodówki drugą część kakaowego ciasta kruchego i trzemy ją nad brytfanną tak, aby powstała cienka warstwa ciasta o ciekawym wzorze. Następnie całość pieczemy w 180 stopniach bez termoobiegu przez 45 minut. Pamiętajmy jednak, aby po upływie tego czasu sprawdzić zapałką, czy ciasto jest upieczone w środku. Jeśli wyjęty ze środka patyczek jest oblepiony mokrym ciastem- dodajmy mu jeszcze około 15 minut czasu w piekarniku, ale kontrolujmy, czy wierzch ciasta się nie przypala. Zawsze możemy na górę położyć papier do pieczenia, aby ciasto się dopiekło w środku i nie spaliło od góry. Smacznego!