Gotowanie jajka na miękko często może stanowić dla nas wyzwanie. Z jednej strony dlatego, że nie wiemy ile je gotować, aby nie było w środku surowe, ani też aby nie okazało się być jajkiem na twardo. Jeśli jednak będziemy dokładnie przestrzegać instrukcji ich przygotowania oraz tego, ile gotować jajka w zależności od ich wielkości- wszystko powinno się udać.

Czas zabrać się do pracy!

Przede wszystkim chodzi o to, aby białko jajek były ładnie ścięte, a żółtko w środku miało płynną konsystencję. Wobec tego jak ugotować jajko na miękko, aby właśnie tak wyglądało? Najpierw powinniśmy lekko opłukać jajka zaraz po tym, jak wyjmiemy je z opakowania. Następnie wkładamy jajka do garnka i nalewamy wody tak, aby mogła całkiem zakryć jajka. Włączamy palnik i czekamy, aż woda zacznie się gotować- będzie to znak do tego, aby zacząć liczyć czas. Tak naprawdę to, ile powinny gotować się jajka, aby były jajkami na miękko w dużej mierze zależy od ich wielkości. W przypadku najmniejszych jajek o rozmiarze S wystarczy już 3- 3,5 minuty. Jajka w rozmiarze średnim, czyli M gotujemy 4 minuty, a te największe o rozmiarze L powinny gotować się 5,5 minuty. Najczęściej jednak w opakowaniu znajdują się jajka o tym samym rozmiarze, co upraszcza sprawę. Kiedy więc minie już żądany czas gotowania, zdejmujemy garnek z ognia i delikatnie wylewamy z niego wrzącą wodę. Na to miejsce powinniśmy natomiast wlać zimną wodą, głównie po to, aby od razu zatrzymać proces gotowania także i we wnętrzu jajek. Kiedy jajka już lekko ostygną- czas na sprawdzenie, jakie są w środku. Możemy usunąć skorupkę i sprawdzić, czy udała się nam niełatwa sztuka gotowania jajek na miękko.

Pamiętajmy o tym, że jajka naprawdę warto jeść! Są one przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, gdzie znajdziemy wszystkie te aminokwasy, których nasz organizm potrzebuje. Osoby, które preferują dietę lekkostrawną powinny wiedzieć, że znacznie lżejsze będą jajka gotowane na miękko w porównaniu do tych gotowanych na twardo bądź też przygotowywanych na patelni w formie smażonej. Warto też wspomnieć o witaminach, jakie znajdziemy w jajkach, a przede wszystkim właśnie w samym żółtku. Są to jakże ważne witaminy A, E, D oraz K. Dodatkowo jest to źródło witamin z grupy B- B2 oraz B12. Wśród składników mineralnych w jajkach znajdziemy między innymi magnez, żelazo, potas, fosfor oraz wapń. Z pewnością nie powinniśmy więc eliminować świeżych jaj ze swojej diety, a jeśli chcemy, aby były one jak najbardziej lekkostrawne- przygotowujmy je na miękko.