Jednym z największych problemów współcześnie żyjących ludzi okazuje się cholesterol, który często nazywany jest cichym zabójcą. Gromadząc się w organizmie, może prowadzić do miażdżycy, zawału serca i udaru, a do tego obniżać jakość życia na co dzień, powodując zmęczenie, a nawet obniżając sprawność seksualną. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć i wcale nie trzeba wiele. Jak obniżyć cholesterol? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą Ci zadbać o swoje zdrowie!

Najważniejsza – aktywność fizyczna

Bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów na to, jak obniżyć cholesterol, jest aktywność fizyczna. Dzięki temu, że trenujesz, zmniejszasz poziom złego cholesterolu, a podnosisz poziom tego dobrego. Co więcej, redukujesz masę ciała, poprawiasz swoje samopoczucie i powodujesz, że komórki w Twoim ciele są lepiej dotlenione, co wpływa pozytywnie na zdrowie.

Czy chcąc obniżyć cholesterol, trzeba trenować sport zawodowo? Oczywiście, że nie! Mało tego – wystarczy niewiele wysiłku w postaci codziennych, dłuższych spacerów, zapisania się na basen czy korzystania w domu z rowerka stacjonarnego. Wszystko to pomoże Ci w odzyskaniu zdrowia.

Zredukowanie masy ciała

Na podwyższony cholesterol wpływają nadwaga i otyłość, dlatego też jednym z najlepszych sposobów na jego pozbycie się jest redukcja masy ciała. Możesz osiągnąć to na wiele różnych sposobów.

Jak obniżyć cholesterol? Przede wszystkim zrezygnuj z tłustych potraw, ogranicz spożycie dań wielokrotnie przetworzonych oraz fast-foodów, a także unikaj alkoholu i innych używek. Zamień je na warzywa i owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, a także ciemne pieczywo. Efekty zobaczysz w bardzo krótkim czasie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dieta pozwoli Ci obniżyć cholesterol, skorzystaj z porad dietetyka – możesz to zrobić nawet online! Dopasuje on jadłospis do Twojej wagi, potrzeb oraz preferencji, co pozwoli Ci nie tylko żyć zdrowiej, ale również cieszyć się smacznymi daniami na co dzień.

Jak obniżyć cholesterol? Stosuj się do tych zasad!

Oczywiście to niejedyne odpowiedzi na pytanie „jak obniżyć cholesterol?”. Jeżeli chcesz robić to skutecznie:

  • jedz świeże ryby – najlepiej 2-3 razy w tygodniu;
  • każdego dnia zjadaj garść orzechów oraz łyżkę siemienia lnianego;
  • zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne, np. lniany lub rzepakowy;
  • zamiast masła jedz chudy twarożek;
  • ogranicz ilość spożywanej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie;
  • korzystaj z wartościowych suplementów diety zawierających witaminy i minerały.

Do obniżenia cholesterolu naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy tylko stosować się do zasad zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, ćwiczyć, a także unikać różnego rodzaju kuszących, ale niezdrowych przekąsek czy dań. Skoro wiesz już, jak obniżyć cholesterol, możesz działać – zobaczysz, że pomoże Ci to zwalczyć wiele dolegliwości i poprawi Twój nastrój każdego dnia. A przede wszystkim dzięki niskiemu poziomowi cholesterolu zminimalizujesz ryzyko poważnych chorób.