Pijemy kawę po to, aby zwalczyć senność i zmęczenie. Często też po to, aby pobudzić organizm i poczuć się lepiej. Niektórzy dodatkowo wprost uwielbiają sam smak kawy i są w stanie zapłacić dużo za to, aby był jeszcze lepszy. Ale czy faktycznie kawa posiada wszystkie te właściwości, które w rzeczywistości jej przypisujemy? Dlaczego kawa pobudza i jaki ma na nas wpływ? Jak pić ją mądrze, a kiedy zastąpić ją jakimś innym napojem?

Moc zawarta w filiżance kawy

Za pewne każdy z nas wie, że większość swoich właściwości kawa zawdzięcza kofeinie. Pijemy kawę po to, aby uzyskać pobudzenie organizmu, gdyż przede wszystkim kofeina przyspiesza bicie serca. Efektem tego przyspieszenia jest uwolnienie dodatkowej energii w naszym organizmie, gdyż do mięśni i narządów dociera większa ilość krwi, a z wątroby uwolniony zostaje glikogen. Jednocześnie, zwiększa się też produkcja różnego rodzaju substancji w naszym organizmie, a mowa tutaj chociażby o adrenalinie. Wzrasta także poziom serotoniny oraz dopaminy. Warto jednak wiedzieć, że kawa jest napojem, który daje naszemu organizmowi dużą dawkę energii, która jednak szybko się wytraca, a wtedy musimy wypić kolejną kawę, aby znów poprawić swoją wydajność i koncentrację. Dlatego zdecydowana większość Polaków wypija dziennie więcej niż jedną kawę.

A jak kawa wpływa na organizm?

Jeśli pijemy kawę w rozsądnej ilości, można nawet powiedzieć, że ma ona dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jeszcze lata temu ostrzegano, że może przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju chorób nasercowych. W świetle najnowszych badań okazuje się, że nie tylko nie jest to prawda, a nawet kawa pomaga w profilaktyce przeciwko pojawieniu się takich chorób. Dodatkowo, picie kawy pomaga w profilaktyce przeciwko cukrzycy typu II, depresji czy też przeciwko chorobom wątroby. Pamiętajmy jednak, że na każdego kawa będzie miała inny wpływ. Jednych będzie pobudzała mniej, a innych więcej. Na pewno nie powinny jej spożywać w dużych ilościach osoby, które cierpią na chorobę refluksową żołądka.

Kawę- tak jak i wiele innych rzeczy- można też przedawkować. Objawami przedawkowania może być właśnie niestrawność oraz dolegliwości ze strony żołądka. Dodatkowo, możemy mieć wówczas pogorszony nastrój, a także problemy z zasypianiem. Pamiętajmy również o tym, że kawa ma działanie moczopędne, co w konsekwencji może też prowadzić do odwodnienia organizmu. Picie kawy w bardzo dużych ilościach przez długi czas może też prowadzić do niedoborów magnezu w organizmie, który to jest przez kawę wypłukiwany.