Keramzyt jest nie tylko cenionym kruszywem budowlanym, ale też materiałem, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie. Dlatego też bardzo często wykorzystuje się go przy okazji realizacji różnych projektów aranżacji zieleni, zarówno na małą jak i na naprawdę dużą skalę. Keramzyt od Leca® KERAMZYT wyróżnia to, że jest to materiał bardzo lekki i wytrzymały. Jeśli więc zdecydujemy się na jego wykorzystanie to możemy być pewni, że przez wiele długich lat będzie on pełnił swoją funkcję. Dostępność tego kruszywa jest naprawdę duża. Każdy ogrodnik-amator może zdecydować się na jego zastosowanie w swoim ogrodzie kupując go w centrum ogrodniczym czy nawet w markecie budowlanym. W jaki sposób można to kruszywo wykorzystać w praktyce?

Uzdatnianie gruntów pod uprawę roślin w praktyce

Keramzyt od Leca® KERAMZYT doskonale nadaje się do wykorzystania jako materiał, który pozwala znacząco poprawić parametry gleby. Może więc zostać wykorzystany do wykonywania różnego rodzaju mieszanek glebowych, które będą służyły pod uprawę różnego rodzaju gatunków roślin. W szczególności sprawdzi się w przypadku tych gatunków, które są bardzo wymagające pod kątem ilości wilgoci w korzeniach czy dostępu korzeni do tlenu. Keramzyt zastosowany w mieszance glebowej sprawia, że staje się ona lekka i dobrze napowietrzona. Tym samym korzenie w mniejszym stopniu są podatne na procesy gnilne, jakie mogą tutaj zachodzić w sytuacji, kiedy gleba byłaby ciężka i zbyt długo utrzymywała nadmierną wilgoć w swojej strukturze.

Można więc powiedzieć, że keramzyt pozwala poprawić przepływ wody w glebie, co ma korzystny wpływ na uprawę roślin. Warto go zastosować w sytuacji, kiedy zakładamy własny ogród, ale mamy taką świadomość, że dysponujemy glebą ubogą w składniki odżywcze, podmokłą, ciężką i o mulistej strukturze.

Keramzyt może posłużyć do wykonywania odwodnień i warstw drenażowych

Tam, gdzie pojawia się problem stagnującej wody można zdecydować się na ułożenie warstwy drenażowej właśnie z keramzytu. Taka warstwa powinna znajdować się na odpowiedniej głębokości i wynosić kilkadziesiąt centymetrów, a sam keramzyt najlepiej umieścić w otulinie z geowłókniny. Keramzyt wchłania wodę w swoją strukturę, ale nie gnije, nie pleśnieje i w żaden sposób nie niszczeje pod jej wpływem. Odwodnienia można wykonywać tam, gdzie pojawiają się nierówności terenu, a także tam, gdzie jest wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych, gdzie znajdują się nasypy, skarpy czy osuwiska. Warstwa z keramzytu dodatkowo ustabilizuje grunt i sprawi, że będzie on bardziej równomiernie osiadał. Do takiego projektu można zakupić zarówno keramzyt workowany jak i ten w formie sypkiej. Przy większych inwestycjach kruszywo to może zostać w specjalny sposób wdmuchane na miejsce docelowe.